کاردرمانی

کاردرمانی

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی تنها حرفه ای است که از طریق استفاده درمانی از فعالیت های روزمره به افراد کمک می کند تا کارهای روزمره که در طول روز احتیاج دارند را انجام دهند. کاردرمانی برای بازیابی سلامتی و جلوگیری از پیشرفت بیماری است و به افرادی که از نقص عضو یا ناتوانی رنج می برند کمک می کند تا بتوانند فعالیت های روزمره خود را به صورت مستقل انجام دهند و سلامت از دست رفته خود را مجدد به دست بیاوردند و یا از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

 

شماره تماس

کاردرمانی طیف وسیعی از افراد را در سنین مختلف در بر می گیرد. به طور کلی کاردرمانی شامل کمک به کودکان معلول برای مشارکت کامل در مدرسه و موقعیت های اجتماعی، کمک به افراد آسیب دیده برای بازیابی مهارت ها، کمک به بزرگسالانی که دچار تغییرات جسمی و شناختی هستند.

خدمات کاردرمانی شامل موارد زیر است:

•    ارزیابی فردی که طی آن کاردرمانگر هدف از درمان شخص را تعیین می کند.

•    تهیه لیستی از فعالیت ها و تمرین ها برای بهبودی فرد برای انجام فعالیت های روزمره و رسیدن به هدف تعیین شده

•    ارزیابی نتایج برای اطمینان از تخقق اهداف و ایجاد تغییرات در برنامه فعالیت ها و تمرین های مشخص شده در صورت لزوم

کاردرمانی چیست

در ادامه خواهیم خواند:

انواع کاردرمانی چیست؟ 
درآمد کاردرمانی 
رشته کاردرمانی چیست؟
کاردرمان کیست؟
چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟
فواید کاردرمانی

 

شماره تماس

انواع کاردرمانی چیست؟ 

کاردرمانگران نه تنها به کسانی که به دلیل افزایش سن توانایی خود را از دست می دهند کمک می کنند، بلکه به افراد دیگری که به دلیل معلولیت یا جراحت قادر به انجام امور روزانه خود نیستند نیز کمک می کنند تا بتوانند زندگی مستقلی را تجربه کنند. در زیر انواع کاردرمانی را برمی شمریم:

کاردرمانی برای سلامت روان

افرادی که دارای اختلالات روانی مانند اضطراب، حملات هراس، افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روحی هستند به کاردرمانی ارجاع داده می شوند.

توانبخشی جسمی

توانبخشی جسمی به افرادی که آسیب دیده اند یا از کار افتاده اند و همچنین افرادی که آسیب جدی دیده اند و باید قبل از شروع به فعالیت مدتی تحت درمان قرار بگیرند، افرادی که همیشه معلول بوده اند یا در اثر سانحه ای معلول شده اند کمک می کند تا توانایی از دست رفته خود را بازیابند.

رانندگی و تحرک در جامعه

کاردرمانی به رانندگان معلول کمک می کند تا نحوه رانندکی و کار با تجهیزات تطبیقی را بیاموزد.

اصلاح محیط

اینکه چقدر احساس ناتوانی می کنید ارتباط زیادی به محیط شما دارد. اگر خانه یا محیط مناسب با شرایط شما نیست می توانید به شدت احساس ناتوانی کنید. کاردرمانگران در زمینه اصلاح محیط تخصص دارند. نصب میله های دستشویی و حمام، رمپ، درهای عریض تر، سخت افزار مخصوص مانند دستگیره های درب تخت، پیشخوان آشپزخانه پایین تر یا بالاتر با توجه به نیاز از جمله اقداماتی است که توسط کاردرمانگر صورت می گیرد.

غذادادن، خوردن و بلعیدن

کاردرمانگر به بیماران کمک می کنند تا برای رفع نیاز اساسی بقا قادر به غذا خوردن و بلعیدن باشند. ممکن است به دلیل برخی شرایط پزشکی یا به دلیل افزایش سن عمل بلع دشوار شود یا نیاز باشد دوباره آن را یاد بگیرند. بنابراین این بخش از کاردرمانی شامل مهارت های جسمی تغذیه، غذا خوردن و بلعیدن همراه با جنبه های اجتماعی و فرهنگی غذا خوردن است.

دید کم

افرادی که به دلیل بیماری چشمی، آسیب دیدگی یا آسیب مغزی کم، دچار کم بینایی شده اند تحت درمان قرار می گیرند. کاردرمانگران در تهیه تجهیزات تطبیقی و نحوه استفاده از آن ها کمک می کنند. 

درآمد کاردرمانی 

معمولا کاردرمانگران پیش از آنکه به درآمد کاردرمانی اهمیتی دهند بیشتر دارای روحیه و حس نوع دوستی و انسان دوستی هستند. با توجه به اینکه کاردرمانگر با چه بیمارانی اعم از ذهنی، جسمی، عاطفی یا رشدی سروکار دارد درآمد می تواند متفاوت باشد.

 لازم به ذکر است که تقاضا برای جذب فارغ التحصیلان کاردرمانی در حال افزایش است تا خدمات و درمان بهتر موجب شود تعداد این بیماران کاسته شود. پیش بینی می شود تا سال 2029 اشتغال به این رشته رشد 16 درصدی خواهد داشت.

در کشورهای پیشرفته درآمد کاردرمانی بسیار قابل توجه است اما در ایران با توحه به وضعیت موجود مبلغ آن کمتر بوده اما در مراکز استان ها درآمد معمولی و در حد یک کارمندی را می توان انتظار داشت. البته با توجه به مهارت و تجربه این درآمد بسیار می تواند متفاوت باشد.

 

انواع کاردرمانی

 

بیشتر بخوانیم 🔗کاردرمانی در تهرانپارس

رشته کاردرمانی چیست؟

به طور کلی رشته توانبخشی که زیر مجوعه علوم تجربی است در دانشگاه های ایران دارای شش رشته اصلی است. کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، اعضا مصنوعی یا ارتوز و پروتز، شنوایی شناسی، بینایی سنجی از رشته های زیر مجموعه توانبخشی هستند.

به طور کلی می توان گفت رشته توانبخشی به افراد معلول و دارای محدودیت جسمی و ذهنی و روانی کمک می کنند تا به حداکثر توانایی خود برسند. 
دروس اصلی رشته کادرمانی عبارتند از: دروس آناتومی، دروس حرکت شناسی، دروس بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی و ارتوپدی، آنالیز فعالیت و زندگی، دروس روانشناسی، توانبخشی حرفه ای، جامعه شناسی، رشد بازی، بازی درمانی، مشاوره و غیره.

کاردرمانی کودکان

کار کودک بازی و یادگیری است. برخی کودکان ممکن است به دلیل شرایطی که در آن متولد شده اند یا به دلیل سانحه آسیب دیده اند در بازی و یادگیری مشکل داشته باشند.

همانطور که واضح است بازی و توانایی یادگیری کودک تخت تاثیر قرار گیرد، بر استقلال، سلامتی و احساس او به خودش نیز تاثیر می گذارد. یک کاردرمانگر برای کاردرمانی کودکان می تواند به آن ها کمک کند تا زندگی مستقل تری داشته باشد و همچنین ظرفیت بازی و یادگیری خود را ارتقا دهد. 

 

شماره تماس

کاردرمانی ذهنی

کودکانی که دارای مشکلاتی از قبیل اوتیسم، اختلالات رفتاری، تاخیر در رشد، اختلال در یادگیری، اختلال توجه و تمرکز، مشکلات درکی و شناختی، بیش فعالی، کودکانی با مشکل بینایی یا شنیداری، مشکلات حافظه، کودکان فلج مغزی، اختلال در برقراری ارتباط، اختلال وسواس، اضطراب و ترس و... هستند در دسته بیمارانی قرار دارند که باید تحت درمان کاردرمانی ذهنی قرار بگیرند.

در کاردرمانی ذهنی با استفاده از تکنیک های خاص بازی درمانی، تکنیک های رفتاری، حرکت درمانی و اتاق تاریک و... تحت درمان قرار می گیرند. قبل از شروع پروسه درمان ابتدا کودک به طور کامل از نظر جسمانی و ذهنی ارزیابی می شود و بهترین راهکارهای درمانی برای پیشرفت هرچه سریع تر انتخاب می شود. قابل ذکر است که مشاوره در کنار کاردرمانی ذهنی تاثیر زیادی در بهبود بیماران ذهنی دارد.

هدف کاردرمانی ذهنی بهبود عملکرد فرد برای انجام کارهای روزمره و به دست آوردن استقلال است. تمام نقاط ضعفی که برای کارهای روزمره بیمار وجود دارد شناسایی شده و تمرین های حرکتی و ذهنی برای درمان در نظر گرفته می شود. 

 

رشته کاردرمانی

بیشتر بخوانیم 🔗گفتار درمانی شرق تهران

کاردرمانی برای راه رفتن کودک

اصولا سه نوع اختلال موجب می شود کودک نتواند به طور صحیح راه برود. اختلالات جسمی ، اختلالات روانی، اختلالات ذهنی. برای شروع کاردرمانی برای راه رفتن کودک ابتدا باید علت آن مشخص شود سپس درمان را آغاز کرد. چند تمرین که برای راه رفتن کودک مورد استفاده قرار می گیرد:

--نوزاد به صورت چهار دست و پا قرار گرفته و با قرار دادن یک هدف که اسباب بازی یا یک خوراکی که مورد علاقه کودک است در فاصله یک متری او قرار داده می شود. کودک را از ناحیه لگن بلند کرده و اجازه داده می شود کودک به وسیله دست به سمت هدف حرکت کند.

--یک اسباب بازی بالای سر کودک قرار داده می شود و کودک را تحریک می کنیم از جایش بلند شود و اسباب بازی را بگیرد.

--کودک توسط یک پایه یا مبل یا هر وسیله کمکی دیگری راه رفتن را تمرین می کند.

--دست های کودک را بگیریم و به کودک کمک کنیم تا بتواند راه برود.

--در پشت کودک قرار بگیریم و کودک را از پشت حمایت کنیم و گهگاهی کودک را رها کنیم تا به تنهایی راه برود.

کاردرمان کیست؟

فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی از جمله علومی هستند که یک کادرمانگر باید بر آن ها مسلط بوده و با استفاده از این دانش ابتدا به ارزیابی بیمار پرداخته و مطابق با شرایط ذهنی و جسمی بیمار یک برنامه درمانی کامل با هدف بهبود وضعیت بیمار ارائه می دهد.

همانطور که می دانید تکرار مداوم یک فعالیت برای بیمار خسته کننده بوده و بیمار انگیزه ای برای انجام ندارد؛ کاردرمان مجموعه ای از این فعالیت های درمانی را در قالب یک فعالیت معنی دار و سرگرم کننده در می آورد و بیمار به جای تکرار یک حرکت فعالیت های هدفمند تعیین شده را انجام می دهد.

کاردرمانگر به افرادی که دارای معلولیت هستند یا افرادی که توانایی انجام تمرینات را ندارند کمک می کند و آن ها را در جهت انجام صحیح فعالیت ها کمک می کند. کاردرمانگر همچنین خانه و محل کار بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد و کمک می کند تا شرایط مناسب جهت انجام فعالیت های روزمره و مورد نیاز بیمار فراهم باشد. آموزش های لازم را به بیمار و خانواده او می دهد تا در ساعاتی که کاردرمانگر حضور ندارد فعالیت های هدفمند را پیگیری کنند تا روند درمان هرچه سریع تر انجام گیرد.

 

کاردرمان کیست

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

کودکان و نوجوانان:

کاردرمانی می تواند به نوزادان، کودکان و نوجوانان کمک کند تا رشد کنند، یاد بگیرند، معاشرت کنند، بازی کنند و از آن لذت ببرند. 
کاردرمانی افراد را قادر می سازد تا با انجام فعالیت های روزمره سلامت خود را بازیابند. فعالیت های روزمره شامل بسیاری از فعالیت ها مانند آماده شدن برای بیرون رفتن، خوردن یک وعده غذایی، استفاده از توالت، رفتن به مهد کودک یا مدرسه، بازی با دوستان یا انجام فعالیت های سرگرمی فردی می باشد.

افراد دارای معلولیت جسمی:

کاردرمانی به افراد دارای معلولیت جسمی مانند افرادی که دچار نقص عضو شده اند کمک می کنند تا بتوانند هم کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهند و هم به فعالیت ها و سرگرمی های مورد علاقه خود بپردازند. کاردرمانگرها به این افراد کمک می کنند تا با وجود موانع در یک سطح مطلوب عمل کنند و کمک می کنند تا فعالیت هایی که فرد به آن ها نیاز دارد یا دوست دارد انجام دهد را اصلاح کنند.

کادرمانگر باعث می شوند بیماران احساس بهترین نسبت به خود و توانایی های خود داشته باشد و همچنین کمک می کنند تا محیط فیزیکی و اجتماعی را برای کاهش محدودیت ها تغییر دهند.

 

شماره تماس

افراد دارای اختلالات یادگیری:

افرادی که دارای انواع اختلالات یادگیری هستند می توانند توسط کادرمانی تحت درمان قرار بگیرند تا در انجام فعالیت های روزمرره، فعالیت هلی اوقات فراغت تا حد امکان مستقل عمل کنند. کاردرمانگر کمک می کند تا این افراد اهمیت شرکت در فعالیت های روزمره را درک کنند و همچنین در فعالیت های مربوط به خانه مانند آشپزی و نظافت کمک کنند.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به این افراد آموزش داده می شود تا این افراد بتوانند به امکانات جامعه دسترسی پیدا کنند. افرادی که دارای مشکلات بهداشت روان هستند:

کاردرمانگر به این افراد کمک می کند تا برای زندگی خود هدف داشته باشند و فعالیت های شخصی روزمره رضایت بخش داشته باشند. به این افراد آموزش داده می شود تا مراقبت از خود را بهبود بخشند و در انجام کارهای روزمره مانند استفاده از ماشین لباسشویی و کارهای آشپزی و نظافت شرکت کنند، مهارت های بودجه بندی و استفاده از بانک و مدیریت پول، رسیدگی به کارهای روزمره الکترونیکی مانند پرداخت قبض را بیاموزند.

داشتن شغل و بهبود مهارت های شغلی و استفاده صحیح و هدفمند از اوقات فراغت و یک زندگی مستقل از دیگر مسائلی که مورد بررسی قرار می گیرند.

مسن ترها:

کاردرمانی به افراد مسن کمک می کند تا کارهای روزمره خود را حفظ کنند و همچنین مشکلات را درک کرده و ارتباط اجتماعی قوی تری داشته باشند، همچنین با تدوین استراتژی هایی هنگام ملاقات با افراد جدید اعتماد به نفس خود را حفظ کنند. فعالیت های جسمی و ورزش های سبک مانند پیاده روی از دیگر مواردی است که برای کمک به این افراد در نظر گرفته می شود. 

 

فواید کاردرمانی

فواید کاردرمانی

هدف کاردرمانی ایجاد یک تغییر طولنی مدت و ملموس در زندگی روزمره افراد نامبرده است. کاردرمانی باعث می شود تا افراد در فعالیت های روزمره مشارکت داشته باشند. این فعالیت ها برای کودک ممکن است به معنای بازی با دوستان باشد و برای بزرگسالان توانایی تهیه یک وعده غذایی برای عزیزان.

کاردرمانگرها این فعالیت های معنادار را فعالیت های روزمره زندگی می نامند که در طول زندگی در اثر کهولت سن، بیماری یا معلولیت دچار آسیب شوند. هدف از کاردرمانی کمک به افراد برای مشارکت در این فعالیت هاست تا اعتماد به نفس خود را بازیابند.

کلینیک توانبخشی مسیحا با داشتن نیروی متعهد و متخصص و اخلاق محور و با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا در زمینه درمان انواع اختلالات و انجام کاردرمانی در تهران به طیف وسیعی از افرادی که دچار بیماری و معلولیت و ناتوانی هستند کمک می کنند تا تواناهایی از دست رفته خود را بازیابند و از پیشرفت بیماری آن ها جلوگیری شود.

کلینیک توانبخشی مسیحا با داشتن نیروی های متعهد و متخصص و اخلاق محور با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا در زمینه انواع اختلالات سعی در ارائه خدمات در جهت بهبود بیماران نیاز به توانبخشی دارد.

از مزایای این مجموعه تجهیزات فوق العاده مانند اتاق تاریک، اتاق چند حسی و همچنین برگزاری کلاس های موسیقی درمانی حرفه ای و کلاس ها و دوره های استعدادیابی می باشد. اتاق تاریک و اتاق چند حسی برای درمان مشکلات توجه و تمرکز بسیار تاثیرگذار است.

این مجموعه جهت رفاه حال بیماران دسترسی آسان برای رفت و آمد را مد نظر قرار داده است. طرف قرارداد با بیمه های تکمیلی از دیگر مزایای کلینیک توانبخشی مسیحا می باشد.

  • برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیستر تماس بگیرید:

۰۲۱۷۷۹۳۳۵۱۰

 

نمونه خدمات ارائه شده توسط کلینیک گفتار درمانی مسیحارهاب:

 

کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان

 

 

کادرمانی در تهران

کادرمانی در تهران

 

برای مشاهده ویدئو فیلتر شکن خود را روشن کنید.

 

سوالات متداول

 

1- کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی برای بازیابی سلامتی و جلوگیری از پیشرفت بیماری است و به افرادی که از نقص عضو یا ناتوانی رنج می برند کمک می کند تا بتوانند فعالیت های روزمره خود را به صورت مستقل انجام دهند و سلامت از دست رفته خود را مجدد به دست بیاوردند و یا از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

 

2- انواع کاردرمانی چیست؟ 

کاردرمانگران نه تنها به کسانی که به دلیل افزایش سن توانایی خود را از دست می دهند کمک می کنند، بلکه به افراد دیگری که به دلیل معلولیت یا جراحت قادر به انجام امور روزانه خود نیستند نیز کمک می کنند تا بتوانند زندگی مستقلی را تجربه کنند. در این مقاله انواع کاردرمانی را بر می شمریم...

 

3- فواید کاردرمانی چیست ؟

هدف کاردرمانی ایجاد یک تغییر طولنی مدت و ملموس در زندگی روزمره افراد نامبرده است. کاردرمانی باعث می شود تا افراد در فعالیت های روزمره مشارکت داشته باشند. این فعالیت ها برای کودک ممکن است به معنای بازی با دوستان باشد و برای بزرگسالان توانایی تهیه یک وعده غذایی برای عزیزان...


ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود