کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی

در این مطلب میخواهیم کار درمانی ذهنی را مورد بررسی قرار داده و فواید و کاربردهای آن را بشناسیم. همچنین میخواهیم بدانیم چه کسانی به کار درمانی ذهنی نیاز دارند. اگر شما نیز به خواندن چنین مطلبی نیاز دارید لطفا تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

 

شماره تماس

نعمت سلامت جسم و روان چنان ارزشمند است که هر لحظه باید بابت آن شکر گذار بود، اما ممکن است همه ی افراد از این نعمت برخوردار نباشند. از سخت ترین لحظات، دیدن رنج بیماری و ناتوانی سایر افراد و به خصوص کودکان است اما دنیای علم امروزه برای هر مشکل و اختلالی چاره اندیشی کرده است. البته ممکن است علم و دانش توانایی باز گرداندن سلامتی کامل به بیماران را نداشته باشد اما قطعا برای حل حداکثری مشکل بیماران راه حل هایی ارائه میکند.

با این مقدمه قصد داریم وارد مبحث کار درمانی و کار درمانی ذهنی شویم؛ کار درمانی شاخه ای از علم توانبخشی است که در آن برای حل مشکلات مربوط به جسم، روان و روح بیماران فعالیت های هدفمندی انجام میشود

. در کار درمانی تلاش میشود که بیمارانی که دچار اختلال در رشد و یا یادگیری هستند، یا عملکرد آن ها از نظر روانی و اجتماعی دچار اختلال شده است و یا دچار تاخیر رشدی هستند بتوانند با انجام فعالیت های موثر برای انجام امورات شخصی خود به دیگران وابسته نباشند، این استقلال به آن ها کمک میکند که زندگی سالم و نرمالی را تجربه کنند و از ناتوان شدن آن ها جلوگیری میشود.

به دلیل گستردگی این رشته نمی توان به صورت جز به جز آن را بررسی کرد اما قصد داریم در ادامه یکی از مهم ترین زیر مجموعه های این رشته را بررسی کنیم. امیدواریم هیچ کودکی در هیچ کجای جهان پهناور رنج بیماری و ناتوانی را به دوش نکشد.

کار درمانی ذهنی چیست؟
کار درمانی ذهنی کودکان
فواید و کاربرد کار درمانی ذهنی
کار درمانی ذهنی در منزل
کار درمانی ذهنی اوتیسم
آموزش کار درمانی ذهنی
تمرینات کاردرمانی ذهنی 
بهترین مرکز کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی چیست؟

بیشتر بخوانیم 🔗کاردرمانی در تهرانپارس

کار درمانی ذهنی را میتوان مهم ترین شاخه ی کار درمانی دانست که به شناسایی و تقویت مهارت های ذهنی و کمک به بهبود اختلالات روحی و روانی بیماران میپردازد. این اهداف با ارائه ی یک برنامه مشخص توسط کار درمانگر به جهت ارتباط بین جسم و ذهن و تقویت آن ها محقق میشود. کار درمانگر ابتدا میزان هوش و استعداد کودک را میسنجد و بر اساس توانایی های او آموزش های لازم را طبق برنامه ارائه میکند. در کار درمانی ذهنی نقطه ضعف ها و قوت های کودک شناخته میشود، سپس با آموزش های لازم سعی میشود اختلالات ذهنی و ضعف های حرکتی که مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی است مرتفع شده و کودک بتواند یک زندگی شاد و سالم را تجربه کند. 
تکنیک هایی که برای درمان بیماران در این حوزه مورد استفاده قرار میگیرد بازی درمانی، رفتار درمانی، اتاق تاریک، حرکت درمانی و .... است. کار درمانگر در تلاش است که با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا بیمار را با تلفیقی از فعالیت های درمانی و فعالیت های روزانه به سمت یک زندگی عادی سوق دهد.

 

شماره تماس

کار درمانی ذهنی کودکان

کار درمانی را هرچقدر از سنین پایین تر و در کودکی آغاز کرد قطعا نتیجه ی موثر تری خواهد داشت، مناسب ترین محدوده سنی برای آغاز کار درمانی کودکان از بدو تولد تا سن 6 سالگی است، زیرا این محدوده سنی زمان رشد و توسعه ذهنی کودک است پس اگر متوجه شدید که کودک دچار اختلالات جسمی، ذهنی و یا روانی است هر چه سریعتر به یک مرکز کار درمانی معتبر مراجعه کرده و فرصت یک زندگی سالم را از کودکان دریغ نکنید.

نحوه ی آموزش این کودکان با توجه به تشخیص کار درمانگر و بر اساس سن، شرایط و نوع اختلال او انجام میشود. در کار درمانی ذهنی کودکان تلاش میشود که استعداد و توانایی های او شناخته شود و در راستای کسب مهارت های مختلف آموزش های لازم به کودک ارائه میشود.

تمرینات کار درمانی ذهنی به افزایش هوش و رشد ذهن کودک کمک شایانی میکند، تقویت حافظه، رفع اختلالات و همچنین بهبود و تقویت مهارت های زندگی از جمله مزایای کار درمانی ذهنی کودکان است.

اگر میخواهید بهترین نتیجه را از کار درمانی ذهنی کودک کسب کنید باید با فراهم کردن محیط هایی که کودک بیشترین زمان را در آنجا سپری میکند و میتواند مهارت های لازم را کسب کند به کار درمانگر کمک کنید. برای مثال محیط خانه و مدرسه دو محیط مهم و تاثیر گذار هستند و باید سعی شود کودک در این مکان ها با آرامش آموزش های لازم را دریافت کند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مراکز کار درمانی معتبر را انتخاب کنید، مراکزی با کادر مجرب، امکانات لازم برای آموزش و بازی بچه ها در آن جا فراهم شده باشد. در پایان مطلب قصد داریم یکی از معتبرترین مراکز را به شما معرفی کنیم، لطفا صبور باشید.

فواید و کاربرد کار درمانی ذهنی

در ادامه میخواهیم بدانیم کار درمانی ذهنی در درمان چه اختلالاتی میتواند موثر باشد:

•    رفع اختلالات مربوط به یادگیری
•    درمان کم توانی ذهنی
•    حل مشکلات نافذ رشد مانند اوتیسم، سندرم آسپرگر و ...
•    رفع مشکلات مربوط به حافظه، یادگیری، توجه و تمرکز
•    درمان مشکلات روحی مثل افسردگی یا اضطراب شدید
•    رفع مشکلات مربوط به برقراری ارتباط با سایرافراد
•    درمان اختلالات وسواس گونه
•    درمان بیماری اسکیزوفرنی
•    رفع فوبیا یا ترس های شدید
•    درمان بیماری های مربوط به مخچه
•    رفع فقدان و ضعف در مهارت های ترسیمی و نوشتاری
•    درمان مشکلات درکی شناختی
•    کمک به بیماران مبتلا به سندرم داون و دیگر سندرم های ژنتیکی
•    کمک به بیماران فلج مغزی
•    درمان بچه های بیش فعال
•    کمک به کودکانی که دچار انزوا طلبی، پرخاشگری، اضطراب و مشکلاتی مثل ناخن جویدن هستند.

کار درمانی ذهنی در منزل

حال میخواهیم بدانیم کار درمانی ذهنی در منزل چه مزایایی دارد؟ آیا توصیه میشود که کار درمانی ذهنی را در منزل انجام دهید؟

کار درمانی ذهنی در محیط خانه چندین مزیت دارد که در ادامه با هم آن ها را بررسی میکنیم:

1.    در صورتی که کار درمانی ذهنی در منزل انجام شود بیمار به دلیل حس امنیت و آرامشی که در محیط اصلی زندگی خود تجربه میکند میتواند تمرینات کار درمانی را بهتر انجام دهد، زیرا ممکن است انجام استراتژی هایی که توسط پزشک از آن ها میخواهد سخت باشد اما حضور یک درمانگر دلسوز و آشنا در منزل کمک بیشتری به آن ها خواهد کرد.

همچنین دنبال کردن کار درمانی ذهنی در منزل به بیمار کمک میکند که در زمینه ی انجام فعالیت های روزمره مثل تغذیه، نظافت، توالت رفتن و ... بهتر آموزش ببیند.

2.    درمانگر با حضور یافتن در منزل از امکانات و اسباب بازی هایی که در اختیار کودک قرار گرفته است آگاه میشود و پیشنهادات خود را در این راستا ارائه میکند.

3.    با وجود درمانگر در منزل والدین نیز میتوانند آموزش های لازم را دریافت کنند و در جهت بهبودی هر چه بیشتر کودک کمک کنند.

4.    محیط منزل قطعا برای والدین و کودک محیطی سرشار از آسایش و آرامش است و آموزش دیدن در این محیط تاثیر گذار تر است.

5.    حفظ حریم خصوصی دیگر مزیتی است که کار درمانی در منزل آن را به ارمغان می آورد. والدینی که دارای کودک ناتوان هستند تمایل دارند در خلوت خانه خود به مشکلات فرزند رسیدگی کنند و همچنین کودک نیز احساس راحتی بیشتری خواهد داشت.

 

شماره تماس

کار درمانی ذهنی اوتیسم

نقش کار درمانی در بهبود بیماران مبتلا به اوتیسم انکار ناپذیر است، کودکان مبتلا به اوتیسم دچار ضعف در گفتار و ارتباط با سایر افراد هستند، نسبت های به محرک های نور و صدا بسیار حساس هستند، دچار بی ثباتی خلق و خو هستند، در تغذیه نیز دچار مشکل هستند، همچنین مشکلات گفتاری و تاخیر در رشد زبان چالش های دیگری هستند که کودکان مبتلا به اوتیسم با آن دست به گریبان هستند.

کار درمانی ذهنی از طریق بازی و آموزش هایی که توسط درمانگر توصیه میشود به این کودکان کمک میکند سازگاری اجتماعی داشته باشند، بتوانند با سایرین ارتباط موثر داشته باشند و یا بتوانند مسولیت های اجتماعی را بپذیرند و از عهده ی انجام دادن آن ها برآیند. انجام بازی های مستقیم یا غیر مستقیم در بهبود مشکلات این بیماران موثر واقع خواهد بود.

آموزش کار درمانی ذهنی

حال میخواهیم بدانیم در آموزش کار درمانی ذهنی چه اهداف درمانی دنبال میشود:

•    تقویت مهارت های حرکتی مثل رد شدن از موانع، دویدن و ...

•    ایجاد هماهنگی بین حرکات و عملکرد دست ها به کمک آموزش های لازم، برای مثال کودک یاد میگیرد که چگونه با قیچی و سایر ابزارها کار کند بدون اینکه آسیب ببند.

•    استعداد کودک در زمینه ی مهارت های ترسیمی کشف میشود و در جهت تقویت آن ها تلاش میشود، مهارت هایی مثل نقاشی، نوشتن و کار با قلم و ...

•    کمک و آموزش به کودکان برای تقویت مهارت های روزمره زندگی بدون نیاز به سایرین، مانند به تنهایی غذا خوردن یا دستشویی رفتن

•    کمک به کودکان جهت تسهیل در ایجاد ارتباط و کسب مهارت های رفتاری و سازگاری در اجتماع، برای مثال جهت اصلاح رفتار، یکپارچگی حسی و یادگیری رفتار صحیح اجتماعی به کودک آموزش های لازم داده میشود.

•    کمک به بهبود و اصلاح ضایعات حرکتی، برای مثال کار درمانگر با توجه به نوع مشکل حرکتی استفاده از وسیله کمکی مثل واکر، صندلی مخصوص و اسپیلنت را پیشنهاد میکند و یا جهت بهبود شکل اندام حرکتی به کودک کمک میشود.

•    آموزش و تسهیل مهارت هایی مثل ارتباط با محیط، برای مثال وقتی کودک در محیط کلاس قرار میگیرد به کمک آموزش ها میتواند محیط آموزشی را تحمل کند و همچنین با همسالان خود ارتباط موثر داشته باشد.

تمرینات کاردرمانی ذهنی 

تمرینات مختلفی برای آموزش، تقویت حافظه، هماهنگی چشم و دست، افزایش تمرکز و توجه وجود دارد که به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت:

تمرینات کار درمانی ذهنی برای تقویت حافظه:

1.    از کودک خواسته میشود توپ های رنگی با اندازه های مختلف را جمع آوری کند و سپس کار درمانگر از او میخواهد در مورد نحوه ی چیدمان و یا رنگ توپ ها توضیح دهد.

2.    کار درمانگر اسم چندین میوه (یا هر چیز دیگری مثل حیوان، اعضای بدن، توپ و ...) را برای کودک میخواند و از او میخواهد میوه های نام برده شده را از فلش کارت هایی که در اختیار دارد انتخاب کند و آن ها را جدا کند.

3.    کار درمانگر به کودک الگوی خاصی را آموزش میدهد، برای مثال از او میخواهد با هربار شنیدن صدای زنگ دست بزند، یا از او میخواهد با دیدن هر مانع از روی آن بپرد.

4.    کار درمانگر یک الگو را روی کمر کودک میکشد و از او میخواهد الگویی را که متوجه شده روی کاغذ بکشد.

5.    با استفاده از چند قوطی و حبوبات میتوان کودک را با صداهای مختلفی که ایجاد میشود آشنا کند و سپس کار درمانگر از او بخواهد قوطی های با صداهای مشابه را پیدا کند.
تمرینات کار درمانی برای هماهنگی دست و چشم:

1.    با یک جسم نوک تیز مثل خلال دندان روی کاغذ سوراخ هایی ایجاد کنید و از کودک بخواهید نخ داده شده را از سوراخ ها عبور دهد.

2.    دو کاسه در مقابل کودک قرار دهید که یکی از آن ها خالی و یکی از آن ها پر از ماده ای مثل برنج است، حال از او بخواهید به کمک قاشق برنج را از ظرف پر به ظرف خالی منتقل کند.
3.    توپی را آویزان کنید و از کودک بخواهید به آن دست بزند، میتوان الگوی خاصی را نیز مشخص کرد برای مثال یک در میان با دو دست توپ را بگیرد.

تمرینات کار درمانی ذهنی برای تقویت توجه و تمرکز:

طرح مشخصی را روی کاغذ بکشید اما نه به طور کامل، سپس از کودک بخواهید آن را کامل کند. اینگونه کودک میتواند جز حذف شده در تصویر را تشخیص دهد.

برای کودک مسیری را مشخص کنید که با یک توپ آن را طی کند.

روی کمر کودک الگوی خاصی مثل اشکال هندسی یا حروف الفبا بکشید و از او بخواهید آن را نام ببرد و یا روی کاغذ بکشد.

بهترین مرکز کار درمانی ذهنی

اکنون میخواهیم معتبرترین مرکز کار درمانی در تهران را به شما معرفی کنیم باید از کلینیک تخصصی کار درمانی مسیحا نام ببریم. کلینیک مسیحا با کادری مجرب، با اخلاق و دلسوز و با استفاده از جدیدترین متد های روز دنیا در تلاش است به بیماران کم توان و ناتوانی جسمی، ذهنی و حرکتی برای رسیدن به زندگی بهتر کمک کند، زیرا زندگی شاد حق همه ی افراد است.

امیدواریم خواندن این مطلب اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار داده باشد. 

 

نمونه خدمات ارائه شده توسط کلینیک گفتار درمانی مسیحارهاب:

 

کاردرمانی

کاردرمانی

 

 

کادرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان

 

سوالات متداول

 

1- کار درمانی ذهنی چیست؟

کار درمانی ذهنی را میتوان مهم ترین شاخه ی کار درمانی دانست که به شناسایی و تقویت مهارت های ذهنی و کمک به بهبود اختلالات روحی و روانی بیماران میپردازد. این اهداف با ارائه ی یک برنامه مشخص توسط کار درمانگر به جهت ارتباط بین جسم و ذهن و تقویت آن ها محقق میشود.

 

2- فواید و کاربرد کار درمانی ذهنی چیست؟

در این مقاله به ارائه فواید و ویژگی های مختلف کاردرمانی در تهران پارس و توضیح هرکدام از آن ها پرداخته شده است.

 

3- آموزش کار درمانی ذهنی به چه صورت می باشد؟

حال میخواهیم بدانیم در آموزش کار درمانی ذهنی چه اهداف درمانی دنبال میشود که از جمله این موارد شامل تقویت مهارت های حرکتی مثل رد شدن از موانع، دویدن و ... ، ایجاد هماهنگی بین حرکات و عملکرد دست ها به کمک آموزش های لازم، برای مثال کودک یاد میگیرد که چگونه با قیچی و سایر ابزارها کار کند بدون اینکه آسیب ببند....


ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود