کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان چیست؟

کاردرمانی کودکان یک رشته دانشگاهی است که در شاخه توانبخشی قرار می گیرد. این رشته کودک را از نظر جسمی و روحی به طور کامل مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به توانایی و عملکرد جسمی و روحی و روانی بیمار برخی تکنیک های حرکتی و توانبخشی را برای درمان وی در پیش می گیرد.

کاردرمانی کودکان برای درمان بیماری های آن ها در زمینه های جسمی و روحی، برقرار ارتباط صحیح با اطرافیان، مهارت های فردی و یادگیری صحیح و تکلم تکالیف و فعالیت هایی را در نظر می گیرد.

 

شماره تماس

فعالیت های هدفمند می تواند با به کار گرفتن همزمان عضلات و ذهن توانایی از دست رفته فرد را بازیابی کند و یا از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. کاردرمانی برای بیماران به خصوص کودکان بر روی فعالیت و تمرینات هدفمند تمرکز دارد که موجب می شود سیستم ذهنی و جسمی و شناختی فرد بیمار با یکدیگر هماهنگ شده و فرد تمام تمرکز خود را به انجام تمرین معطوف کند.

قابل ذکر است که فعالیت هایی که برای کاردرمانی کودکان در نظر گرفته می شود مطابق با جنس، سن، علاقه و حرفه بیمار بوده و بیمار به کاری طاقت فرسا و سخت مجبور نمی شود. 

کاردرمانی کودکان

 

کاردرمانی در منزل برای کودکان
کاردرمانی برای راه رفتن کودک
تمرینات کار درمانی کودکان
فواید کاردرمانی کودکان
کاردرمانی کودکان اوتیسم
آموزش کاردرمانی کودک
کلینیک کاردرمانی کودکان
بهترین مراکز کاردرمانی کودکان در تهران

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی در منزل یکی از خدماتی است که در کلینیک توانبخشی مسیحا برای کودکان در نظر گرفته شده است. مراجعه به کلینیک برای کودکان بیماری که مشکلات حرکتی دارند و والدین آن ها همراه با تنش هایی است که می تواند بر درمان و عملکرد صحیح کودک تاثیر منفی بگذارد. کاردرمانی ذهنی کودکان در منزل به واسطه موجب آسایش خانواده شده و به طبع محیط آشنا برای کاردرمانی کودکان و والدین آن ها می تواند در روند درمان موثرتر باشد.

برخی بیماران امکان مراجعه به کلینیک را ندارند بنابراین مجموعه توانبخشی مسیحا برای رفاه حال مراجعین بزرگسال و کودک و تسهیل روند درمان بیماری طرح کاردرمانی کودکان و بزرگسالان در منزل را اجرا می کنند.

کاردرمانی کودکان در منزل برای بیمارانی که به اوتیسم، سندروم داون، فلج مغزی مبتلا هستندیا کودکانی که توانایی برقراری ارتباط موثر با اطرافیان را ندارند، کودکانی که در یادگیری اختلال دارند یا به عبارتی اختلال در توجه دارند مناسب می باشد.

کلینیک توانبخشی مسیحا توسط  نیروهای متخصص و با تجربه و متعهد با استفاده از متدهای روز دنیا برای کاردرمانی کودکان اوتیسم، کاردرمانی ذهنی، حسی، حسی حرکتی، ماساژدرمانی، ادراک بینایی و بازی درمانی و رفتار درمانی را ارائه می دهند.

برای کودکانی که به فلج مغزی مبتلا هستند کاردرمانی شامل توانبخشی جسمی، حسی حرکتی، ذهنی می باشد. برای کودکانی که بیش فعال هستند و به نحوی دچار نقص توجه هستند بازی هایی برای کنترل رفتار و افزایش توجه و تمرکز کودک در نظر گرفته می شود.

کاردرمانی کودکان در مواردی که کودک دچار اختلالات یادگیری شده است خدماتی برای مهارت های ذهنی نظیر حافظه، تمرکز، توجه، مهارت های حل مسئله و مهارت هایی برای یادگیری اصولی در منزل ارائه می شود.

 

شماره تماس

کاردرمانی برای راه رفتن کودک

معمولا مراجعینی که به دلیل راه نرفتن کودکشان به کلینیک های توانبخشی ارجاع داده می شوند مشکلات حرکتی دیگری مانند ناتوانی در ایستادن و ضعف عضلات دارند. در برخی موارد این کودکان هنوز یاد نگرفته اند بطور مستقل چهار دست و پا راه بروند.

مهمترین نکته برای کاردرمانی کودکانی که مشکل راه رفتن دارند این است که باید در درمان کودک روال طبیعی رشد رعایت شود. به طور مثال ابتدا مراحل قبلی راه رفتن یعنی چهار دست و پا رفتن سپس ایستادن با وسایل کمکی و بعد از آن ایستادن مستقل را یاد بگیرند. بعد از یادگیری مهارت ایستادن بطور مستقل ابتدا راه رفتن با کمک والدین و سپس راه رفتن به صورت مستقل را یاد بگیرند.

 به هیچ عنوان نباید کودکی که مراحل رشدی که پشت سر نگذاشته است را مجبور به راه رفتن کنیم و راه بردن آن ها برای مدت طولانی قبل از کسب مهارت های قبلی آسیب زننده خواهد بود. کاردرمانی کودکان برای راه رفتن نیز مانند مراحل طبیعی رشد خواهد بود البته کسب این مهارت ها طولنی تر از روال عادی خواهد بود.

متخصصین کاردرمانی کودکان توصیه می کنند برای آموزش مهارت راه رفتن کودک به مدت محدود و با حمایت و همچنین رعایت اصول صحیح راه رفتن به کودک آموزش دهیم تا به تدریج در حافظه حرکتی او ثبت شود. دقت داشته باشید که الگوی نادرست راه رفتن مانند راه رفتن روی پنجه پا در کودک شکل نگیرد.

انجام تمرین های کاردرمانی کودکان برای راه رفتن آن ها نباید به مدت طولانی باشد و توصیه می شود در هر روز سه نوبت و هر نوبت به مدت چند دقیقه آموزش داده شود.

بیشتر بخوانیم 🔗کاردرمانی در تهرانپارس

تمرینات کار درمانی کودکان

تمرینات کاردرمانی پا برای کودکان که موجب تقویت عضلات پا می شود شامل باز کردن زانوها در حالت نشسته بر روی یک نیمکت، باز و بسته کردن پاها، فشار دادن توپ بین پاها، چرخش به خارج پا می باشد.

تمرینات کاردرمانی برای ایستادن کودک شامل ایستادن با تکیه بر دیوار، ایستادن با حمایت زانوها، ایستادن به صورت مستقل بر روی زمین، ایستادن روی یک ارتفاع، ایستادن و قرار دادن یک پا روی ارتفاع، وزن اندازی روی دست، خرکت جلو بردن دست در حالت خوابیده، حرکت هلوکوپتری دست با استفاده از چوب، ماساژ سریع و ضربات آرام به پشت دست، حرکت فرمان اتومبیل با استفاده از بشقاب، آب بازی، ضربه زدن به صفحه کیبورد و تبلت، پیدا کردن اجسام در طرف عدس و لوبیا، استفاده از رنگ های انگشتی، نقاشی و رنگ آمیزی همگی از تمریناتی هستند که مراکز کاردرمانی کودکان انجام می شود.

فواید کاردرمانی کودکان

همانطور که پیش تر نیز گفته شد یکی از اهداف مهم کاردرمانی کودکان سلامت و بهزیستی افرادی است که دچار بیماری های خاص هستند، یا اختلالات جسمی و روانی دارند و یا دچار نقص یا معلولیت هستند نیز بتوانند تا حدی توانایی های از دست رفته خود را بازیابند.

کاردرمانی کودکان با انجام فعالیت های هدفمند و کاربردی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و همچنین درمان برخی اختلالات جسمی، حرکتی، ذهنی، ارتباطی موجب می شود استقلال کودک حفظ شود و برای مراقبت و انجام کارهای شخصی خود به دیگران وابسته نباشد.

بطور کلی فواید کاردرمانی کودکان بهبود مهارت های ذهنی و جسمی خواهد بود. جلوگیری از وابستگی به دیگران در عملکرد فردی و اجتماعی، بهبود مهارت های ارتباطی، اصلاح و تقویت مهارت های جسمی، حفظ تعادل حسی در کودک، ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس در کودک، درمان اختلالات یادگیری، تقویت مهارت های درکی و شناختی کودکان از دیگر فواید کاردرمانی کودکان می باشد.

کاردرمانی کودکان اوتیسم

مشکلات عدیده کودکان مبتلا به اوتیسم در زمینه مهارت های یکپارچگی حسی، عدم برقراری ارتباط با دیگران و مهارت های جسمی است. کاردرمانی کودکان اوتیسم با انجام مهارت هایی از نظر جسمی و ذهنی تقویت می شوند تا بتوان وابستگی به دیگران را تا حد امکان کاهش داد.

کودک مبتلا به اوتیسم با کاردرمانی می تواند تعاملات اجتماعی، رفتار و عملکرد اجتماعی و سایر مهارت ها را یاد بگیرد. کاردرمانی کودکان در کلینیک توانبخشی مسیحا به این شیوه انجام می شود که ابتدا کودک به طور کامل مورد ارزیابی قرار می گیرد تا بتوان تمرین هایی متناسب با شرایط جسمی و روحی و سن و جنسیت برای او در نظر گرفت.

 کاردرمانگر در ارزیابی کودک به مهارت های حرکتی، حفظ تعادل، بازی کردن، دستکاری اشیاء، ارتباطات بین فردی، پرخاشگری، رفتارهای حسی، میزان توجه و تمرکز وی توجه می کند. بعد از جمع آوری اطلاعات دقیق از میزان مهارت ها و تواناهایی کودک تمرین های هدفمند و زمان بندی شده را برای وی در نظر می گیرد.

کودکان مبتلا به اوتیسم بعد از اینکه در کیلینیک کاردرمانی کودکان تحت درمان قرار می گیرند می توانند مهارت های روزمره زندگی مانند مسواک زدن، لباس پوشیدن، حمام کردن و سایر مهارت های شخصی را یاد بگیرند.

مهارت های ظریف مانند در دست گرفتن خودکار به منظور نوشتن، برش دادن کاغذ با قیچی و مهارت های درشت مانند نحوه صحیح ایستادن، دوچرخه سواری، بالا رفتن از پله، نحوه صحیح نشستن، خواندن و نوشتن، برقراری ارتباط با دیگران، تمرکز و توجه برای انجام کارهای شخصی، توانایی بازی کردن با همسالان، کنترل رفتار از دیگر مواردی است که کاردرمانی کودکان اوتیسم در پی خواهد داشت.

 

شماره تماس

آموزش کاردرمانی کودک

به طور معمول جلسات کاردرمانی کودکان به صورت چند جلسه در هفته و هر جلسه به مدت نیم ساعت الی 45 دقیقه خواهد بود. بنابراین نباید انتظار داشت با این مدت کوتاهی که کودک تحت درمان قرار می گیرد بهبودی حاصل شود. به دلیل تنوع بالای تمرینات توانبخشی انجام همه آن ها در یک جلسه غیرممکن است.

 کودک بیشتر اوقات خود را در منزل و با والدین خود می گذرانند. اگر در تمام این مدت کودک توسط والدین در منزل هیچ تمرینی دریافت نکند روند پیشرفت بسیار کند خواهد بود و در حقیقت پیشرفت چندانی صورت نمی گیرد.

تمریناتی که توسط والدین در منزل انجام می گیرد دارای اهمیت زیادی است و محدود کردن تمرینات کاردرمانی کودکان به کلینیک و توسط کاردرمانگر به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر تمرینات به صورت منظم توسط والدین تکرار نشود جلسات درمانی نیز بیهوده خواهد بود.

بنابراین آموزش کاردرمانی کودکان به والدین و انجام تمرین های هدفمند در منزل بسیار الزامی است.

اما والدین چگونه باید تمرینات هدفمند و موثر را برای کودکان انجام دهند؟ والدین آموزش کاردرمانی کودکان را چگونه فرابگیرند؟

کلینیک توانبخشی مسیحا علاوه بر برگذاری جلسات کاردرمانی کودکان به والدین آن ها نیز آموزش هایی جهت ادامه تمرینات در منزل ارائه می دهد. بعد از هر جلسه به طور کامل تمریناتی که در مدت زمان مراجعه بعدی باید انجام شود به طور کامل توضیح داده می شود.

 

بیشتر بخوانیم 🔗کاردرمانی

کلینیک کاردرمانی کودکان

به طور کلی کاردرمانی کودکان می تواند در محل های متفاوتی انجام شود. بیمارستان، مدرسه، مراکز توانبخشی، مکان های خصوصی، کلینیک کودکان، خانه های پرستاری، منزل شخصی بیمار همه از مکان هایی است که کودک می تواند تحت درمان قرار بگیرد.

اما کلینیک کاردرمانی کودکان که به صورت اختصاصی درمان فرزندتان را بر عهده می گیرد و تمام فعالیت های هدفمند را برای کودک بیمار در نظر می گیرد. کلینیک توانبخشی مسیحا یکی از مراکز کاردرمانی در تهران برای کودکان است که با داشتن نیروی متعهد و متخصص و اخلاق محور و با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا در زمینه درمان انواع اختلالات فعالیت می کند.

ارائه خدمات توانبخشی جسمی و کاردرمانی کودکان برای بهبود عملکرد بدن، گفتار درمانی در جهت بهبود وضعیت تکلم بیمار، رفع اختلالات ذهنی مانند اختلال در یادگیری، مشکلات توجه و تمرکز و مشکلات بیش فعالی، رفع مشکلات اناتومیکی و اسکلتال و سایر خدمات جسمی و ذهنی در کلینیک توانبخشی مسیحا انجام می شود.

برگذاری کلاس های موسیقی درمانی حرفه ای و همچنین دوره های استعدادیابی از متدهای جدیدی است که برای اولین بار در شرق تهران در این کلینیک استفاده می شود.

یکی از امکانات کم نظیری که در کلینیک توانبخشی مسیحا برای بیماران در نظر گرفته شده است اتاق تاریک و اتاق چند حسی است که برای درمان بیمارانی که مشکل عدم تمرکز و توجه داشته باشند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

این مجموعه به افراد ناشنوا یا کم شنوا نیز خدمات ویژه ای ارائه می دهند که در سایر مراکز و بیمارستان ها کمتر دیده می شود.

یکی از نکاتی که در انتخاب کلینیک توانبخشی مورد توجه بیماران قرار دارد استفاده از بیمه های تکمیلی است که در کلینیک مسیحا این امکان برای بیماران وجود دارد.

 

شماره تماس

بهترین مراکز کاردرمانی کودکان در تهران

والدین، جوانان، متخصصان مراقبت های سلامت، معلمان و مدیران مدارس از دسته های مراجعه کنندگان به مراکز توانبخشی و کاردرمانی کودکان و بزرگسالان هستند. والدین می توانند با مراجعه به مرکز کاردرمانی کودکان اطلاعاتی از شیوه صحیح رفتار فرزند در خانه و مدرسه و در جمع دوستان خود کسب کنند تا به موقع از وجود بیماری و اختلال در فرزند خود مطلع شده و از پیشرفت آن جلوگیری کنند.

متخصصان مراقبت های سلامت نیز از افرادی هستند که با اطلاع از دستورالعمل های به روز شده و تست شده در جهت درمان بیماران موثرتر عمل کنند.

معلمان و مدیران مدارس با اطلاع از انواع بیماری ها و اختلالات رفتاری می توانند از سلامت جسم و ذهن دانش آموزانشان اطمینان حاصل کنند.

جوانان و نوجوانان در صورتی که از بیماری یا اختلالی در جسم  وذهن خود می توانند به مراکز توانبخشی و کاردرمانی مراجعه کنند تا در صورت وجود بیماری و اختلال در جهت بهبود آن تحت درمان قرار بگیرند.

 

نمونه خدمات ارائه شده توسط کلینیک گفتار درمانی مسیحا رهاب:

 

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی کودکان

 

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی

 

 

عنوان سوالات

1- طول  معمول جلسات کاردرمانی کودکان چقدر است؟
به طور کلی کاردرمانی کودکان می تواند در محل های متفاوتی انجام شود. بیمارستان، مدرسه، مراکز توانبخشی، مکان های خصوصی، کلینیک کودکان، خانه های پرستاری، منزل شخصی بیمار همه از مکان هایی است که کودک می تواند تحت درمان قرار بگیرد.
2- مشکلات عدیده کودکان مبتلا به اوتیسم  چیست؟
مشکلات عدیده کودکان مبتلا به اوتیسم در زمینه مهارت های یکپارچگی حسی، عدم برقراری ارتباط با دیگران و مهارت های جسمی است. کاردرمانی کودکان اوتیسم با انجام مهارت هایی از نظر جسمی و ذهنی تقویت می شوند تا بتوان وابستگی به دیگران را تا حد امکان کاهش داد.

ارسال نظر

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود